Stwórz swój własny indeks
Stwórz swój własny indeks
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski
Słowo indeks ma wiele znaczeń. W tym momencie interesuje nas indeks, jako pomocniczy spis terminów (np. nazwisk, tematów) przytoczonych lub omówionych w danym dziele, wskazujący strony, na których dany termin jest wspomniany. Jest to najbardziej potoczne rozumienie słowa indeks. Jeśli nie jesteś do końca pewny, o co chodzi, zajrzyj do dowolnej książki z indeksem (przeważnie znajduje się on na końcu książki).
Co mam na myśli sugerując Ci, żebyś stworzył sobie swój własny indeks? Jest to swego rodzaju przykład mnemotechniki, czyli techniki pamięciowej. W skrócie polega ona na uporządkowaniu określonego zbioru informacji w postaci indeksu, przy czym wszystko odbywa się mentalnie, w Twoim umyśle.
Tworzenie własnego indeksu, lub też inaczej mówiąc indeksowanie, przypomina nieco strukturę stosowaną w komputerach. Zauważ, że dowolna informacja zawarta w dowolnym komputerze znajduje się w jakiś pliku, ten plik znajduje się w jakiś folderze, ten folder znajduje się na jakimś dysku twardym tegoż komputera. Tak, że każda informacja posiada własną ścieżkę dostępu, oznaczającą miejsce w pamięci komputera, w której ona się znajduje. Czyż to nie przypomina Ci książkowego indeksu?
Zanim zajmiemy siÄ™ praktycznym indeksowaniem, ważne, aby uÅ›wiadomić sobie, po co w ogóle istnieje indeks? Jaki jest jego sens? Ogólnie chodzi o grupowanie informacji tak, aby byÅ‚o można je później szybko i Å‚atwo odszukać. Zauważ, że jeÅ›li czytasz jakÄ…Å› książkÄ™ na dany temat, z ukierunkowaniem na znalezienie konkretnej informacji, to wystarczy Ci zajrzeć do indeksu, żeby wiedzieć konkretnie, które strony w tej książce należy przeczytać. Powiedźmy, że czytasz poradnik na temat zdrowia. InteresujÄ… CiÄ™ metody wyleczenia zapalenia migdaÅ‚ek. Szukasz w indeksie hasÅ‚a „zapalenie migdaÅ‚ek”, „leczenie migdaÅ‚ków”, itp. Znajdujesz odpowiednie hasÅ‚o, obok masz podane numer/numery strony/stron, w których wystÄ™puje to hasÅ‚o, wystarczy wiÄ™c przeczytać te strony i po sprawie. Nie musisz czytać nawet spisu treÅ›ci, ani też caÅ‚ej książki. Wystarczy zajrzeć do indeksu.
Dlaczego tak się dzieje? Gdyż w indeksie znajdują się pogrupowane wszystkie informacje występujące w treści danej książki. Jeśli w indeksie nie znajduje się poszukiwane przez Ciebie hasło, to znaczy, że w treści tej książki nie znajdziesz tego, czego szukasz.
Przejdźmy teraz do praktyki. Jak stworzyć własny indeks we własnym umyśle? Jak myślisz: ile zajmuje stworzenie indeksu dowolnej książki? Przecież to cała masa roboty, prawda? Niestety, podobnie jest z tworzeniem własnego indeksu. Im więcej chcesz informacji zindeksować, tym więcej pracy Cię czeka. Tak, że na sam początek sugeruję zacząć od czego małego, prostego, tak aby się wprawić.
Na sam poczÄ…tek indeksowania potrzebujesz zbiór informacji, które możesz „wrzucić do jednego worka”. Chodzi oto, aby te informacje miaÅ‚y coÅ› ze sobÄ… wspólnego, np. najlepiej niech dotyczÄ… tego samego tematu. Załóżmy sobie dla celu zobrazowania caÅ‚ej idei, że indeksujemy informacje historyczne.
Kolejnym krokiem jest podzielenie ogólnego zbioru informacji na mniejsze kategorie. Historia – bardzo ogólny zbiór. Historia II Wojny Åšwiatowej, to już jest mniejsza kategoria.
Teraz, musisz stworzyć sobie w umyśle jakiś obraz, który będzie połączeniem między głównym zbiorem, a tą mniejszą kategorią. Chodzi oto, aby przywołanie tego obrazu automatycznie wskazywało na odpowiedni zbiór informacji (w naszym przypadku na II Wojnę Światową). Dla mnie jest to obraz przemawiającego z trybun sportowego stadionu Adolfa Hitlera.
Mając tak przygotowany szkielet indeksu, wystarczy go tylko wypełniać stosownymi informacjami. Poznajesz jakieś nowe informacje o II Wojnie Światowej? Jeśli tak, to od razu w czasie nauki w odpowiedni sposób łącz je z obrazem przemawiającego Adolfa Hitlera. Takim prostym sposobem automatycznie trafią one do odpowiedniego zbioru informacji w Twoim umyśle.
Jak te informacje połączyć z obrazem Hitlera? Jak to zrobić, aby te połączenie byÅ‚o skuteczne? O tym szczegółowo w ebooku: „Szybka nauka dla wytrwaÅ‚ych”.
--
Zobacz na czym polega naprawdÄ™ szybka nauka
Nauka nie będzie sprawiać Ci problemów
--
Paweł Sygnowski - autor profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Rewolucja w reklamie
Kubuś Puchatek, czyli dlaczego warto czytać dzieciom
Dlaczego warto spędzić wakacje nad morzem?
Rolna hossa z haczykami
Lokata strukturyzowana kontra fundusz Arka Akcji